خوشبختانه امروزه در زمینه تمرینات و حرکات ورزشی، رشته های مختلفی پدیدار شده و از طرف دیگر، پیشرفت های موجود در تکنولوژی و وسایل ورزشی، بستر رشد و شکوفایی علوم ورزشی را فراهم کرده است.

فراوانی و تنوع شاخه های ورزشی سبب شده همه افراد با هر سلیقه و شرایط بدنی و در هر سنی که باشند، بتوانند ورزش متناسب و مورد علاقه خود را یافته و آن را دنبال کنند.

شاخه های مختلف ورزش، در طول سالهای طولانی در قالب یک تفریح و سرگرمی به شکل حرفه و فعالیت درآمده اند تا حدی که امروزه دردنیا تبدیل شده اند به وسیله ای که انسانها را با هم متحد و آشنا نموده و بین آنها پیوند اخوت و برادری برقرار می کنند .

در واقع ورزش ترکیب شده از فعالیت های فیزیکی معمولی و مهارت های فردی ، که فعالیت هر فردی با یک هدف خاص و در محیطی به دور از محیط روزانه برای آمادگی قبل از مسابقه ، تفریح، سرگرمی و یا برای پیشرفت مهارت انجام میشود.

امروزه ورزش یکی از کارهایی است که به عناوین مختلف در دنیا مطرح شده و گروه های زیادی به شکل های مختلف با آن سر و کار دارند.

برخی از مردم ورزشکار حرفه ای هستند، عده ای ورزشکار ساده هستند و گروهی هم طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه های آن میباشند.

به طور کلی میتوان مشاهده کرد که از زمان قدیم تا به حال ، درجهان بسیاری از ورزش های جدید و نوین ابداع شده اند، برخی از ورزش ها در طول زمان دچار تغییر شده و برخی هم از بین رفته اند.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع دسته بندی های ورزش و رشته های مربوط به آن ها  آشنا سازیم.

ورزش های گروهی :

ورزش های گروهی و چندنفره شامل : فوتبال /  والیبال /  بسکتبال /  فوتسال /  هاکی روی یخ /  کبدی /  هاکی روی چمن /  هندبال /  زو /  پینت بال /  آمادگی جسمانی و راگبی میباشند.

 

ورزش های حرکتی:

ورزش های حرکتی زیرمجموعه ی بزرگی از رشته های ورزشی را شامل میشود و به طور کلی به ورزش هایی گفته میشود که عضلات بدن را درگیر میکنند مانند:

ایروبیک /  دو  / پرش بانیزه /  پرش سه گام /  یوگا /  ورزش ناشنوایان /   پاراگلایدینگ/  پرش طول /  اسپینینگ /  پرتاب دیسک /  پیاده روی /  پرتاب گوی

ورزش های رزمی:

ورزش های رزمی آن دسته از حرکاتی هستند که به قدرت بدنی بالایی نیاز دارند و برای به دست آوردن مهارت در آن ها نیاز است مدت زمان تقریبا زیادی را به تمرین کردن اختصاص داد شامل:

بوکس /  کیک بوکسینگ /  جودو /  کاراته /  هاپکیدو /  تای چی چوان /  تکواندو /  شمشیر بازی /  کبدی /  کشتی آزاد /  کشتی فرنگی /  کشتی کچ /  ناگینتادو /  وزنه برداری /  ووشو /  کونگ فو/  کشتی آلیش /  سومو /  سامبو /  هاپکیدو / تانگ سودو/  آیکیدو /  جوجیتسو /  کندو /  مو آی تای /  سمبکالاه /  وینگ چون /  کاپوئیرا /  یایدو.

 

ورزش های فکری :

این دسته شامل ورزش هاییست که به قدرت بدنی و تحرک بالایی نیاز ندارند و تنها موردی که اهمیت دارد ذهن بازوهوش بالا میباشد.مانند:

شطرنج /  بریج / پوکر / ورق (پاسور)

ورزش با حیوانات:

ورزش هایی که اکثرا مسابقاتی  هستند و با کمک حیوانات انجام میشوند مانند:

گاوبازی /  شتردوانی /  سوارکاری /  چوگان /  اسب دوانی با مانع /  یورتمه دوانی /  بزکشی /  ارابه رانی /  ورزش با چهار پایان

ورزش های هوایی:

سقوط آزاد /  پاراگلایدینگ /  کایت سواری /  پروازبا بالن /  پرواز با گلایدر /  کایتینگ /  بانجی .

ورزش های مخاطره آمیز :

پارکو /  صخره نوردی /  یخ نوردی /  غار نوردی /  موتور کراس /  پرش بانجی /  پالیزه (اسکیتینگ) /  موج خوابی /  شهر نوردی /  باد سواری /  بند بازی /  ژیمناستیک /  تخته فنری /  بی ام ایکس /  آب لیزه (پالیزه روی آب) /  برف پالیزه (اسنوبوردینگ)

 

ورزش های موتوری:

مسابقه اتومبیل رانی /  مسابقه موتورسواری /  مسابقه هوانوردی /  مسابقه قایق رانی موتوری .

ورزش های صحرایی:

شامل کوهنوردی / غار نوردی /  شیرجه با چتر /  چتربازی /  دره نوردی /  چتربال سواری /  بالن سواری و آکروباتیک هوایی میشوند.

ورزش های قدرتی :

این گروه به قدرت بدنی بالا و تمرین  سخت نیاز دارند تا بتوانند به هدف خود برسند مانند:

ورزش باستانی /  وزنه برداری /  پرورش اندام /  بدن سازی و پاور لیفتینگ .

ورزش های راکتی:

ورزش هایی هستند که با راکت انجام میشوند و فرد باید مهارت کار با راکت را در آن ها بیاموزد مانند تنیس تنیس روی میز /  بدمینتون /  اسکواش /  راکتبال و کریکت .

ورزش های نشانه روی :

شامل تیراندازی با تفنگ /  تیراندازی با کمان /  بولینگ /  دارت /  پرتاب با چاقو /  ورزش های بیلیاردی /  اسنوکر /  دوک بازی /  هفت سنگ /  گلف /  تیله بازی /  گردو بازی /  ایت بال /  ناین بال میباشند.

 

ورزش های آبی:

همانطور که از اسم آن ها پیداست این رشته ها نیازمند تمرین در آب هستند و همچنین به انرژی بالایی نیاز دارند از جمله این ورزش ها میتوان شنا /  واترپلو /  اسکی روی آب /  شیرجه وغواصی را نام برد.

برای مشاهده مقالات ورزشی، اینجا کلیک کنید.

 

برای آشنایی بیشتر با محصولات فرازاسپرت اینجا کلیک کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.