باتوجه به بازی ها و سرگرمی های متنوع و مهیجی که امروزه در بازار عرضه میشود ، افراد برای گذراندن اوقات فراغت و سرگرم شدن بازی های متفاوتی را انتخاب میکنند.

یکی از هیجان انگیزترین سرگرمی ها، فوتبال دستی میباشد. این بازی را میتوان در فضای سرپوشیده و یا سرباز انجام داد. البته لازم به ذکر است که امروزه فوتبال دستی بصورت حرفه ای هم اجرا میشود و در سراسر دنیا مسابقات آن برگزار میگردند و علاقه مندان به این بازی میتوانند با تمرین و دانستن قوانین برای این مسابقات آمادگی لازم را کسب کرده و درآن ها شرکت نمایند.

در این بازی جذاب ، دوستان و یا افراد خانواده گرد هم جمع شده و بصورت تکی یا تیمی با هم به رقابت میپردازند. اما قبل از خرید فوتبال دستی باید به نکاتی توجه داشت و با آگاهی کامل این بازی را خریداری کرد. در ادامه این مقاله راهنمایی های لازم شرح داده شده است.

اندازه فوتبال دستی:

قبل از خرید فوتبال دستی باید به ابعاد و اندازه آن دقت کنید. دسته از آن ها مناسب فضای باز و فضاهایی مانند باشگاه ها هستند و معمولا ابعاد بزرگتری دارند و دسته ی دیگر ابعاد کوچکتری دارند و مناسب برای فضاهای بسته مانند خانه ها هستند. بعضی از آن ها دارای پایه ثابت یا متحرک هستند و بازی بصورت ایستاده انجام میشود اما نوع دیگر بدون پایه هستند، برروی زمین قرار میگیرند و بازی بصورت نشسته انجام میگیرد. انواعی از آن ها پایه هایی تاشو دارند و بسیار مناسب برای فضاهای کوچکتر مانند منازل میباشند و جای کمتری را اشغال میکنند. علاوه بر اینکه باید به سایز میز مستطیل بازی دقت شود باید به ابعاد میله ها و دسته ها هم توجه شود زیرا آن ها نیز فضای قابل توجهی را به خود اختصاص میدهند.

تعداد دروازه بان ها:

فوتبال دستی ها از نظر تعداد دروازه بان به دو دسته تقسیم میشوند:

دروازه بان تکی

دروازه بان سه تایی

اگر به دنبال این هستید که بصورت حرفه ای بازی کنید و مهارت های خود را افزایش دهید فوتبال دستی تک دروازه بان انتخاب کنید زیرا بازی در این حالت سخت تر و حرفه ای تر است بنابراین هیجان بیشتری هم دارد. اما اگر به دنبال بازی ساده تری هستید یا بازی را برای کودکان تهیه میکنید یا تمایل دارید سرعت بازی بیشتر باشد پیشنهاد میشود که نوع سه دروازه بان آن را انتخاب کنید.

اگر تمایل دارید هر دو نوع سبک بازی را انجام دهید فوتبال دستی های جدید را تهیه کنید که قابلیت تغییر دروازه بان به یک عدد یا سه عدد را دارد.

شیب زمین بازی و زاویه آدمک ها:

زمین بازی نباید دارای شیب به یک طرف باشد زیرا در این صورت توپ به یک طرف راحت حرکت کرده و زودتر گل میشود و بازی منصفانه نخواهد بود. بنابراین فوتبال دستی را انتخاب کنید که در حالت تراز قرار بگیرد و به یک سمت شیب نداشته باشد.

همچنین به زاویه و جهت آدمک های بازی دقت کنید . آدمک های هر بازیکن باید جهتی به طرف دروازه حریف داشته باشد و زاویه ای به آن سمت داشته باشند. در غیر این صورت حرکت دادن آن ها دشوار است و بازی بدون نقص نخواهد بود.

جنس و کیفیت میله ها و دسته ها:

از موارد مورد اهمیت دیگری که لازم است قبل از خرید فوتیال دستی به آن توجه شود کیفیت میله ها و دسته های بازی میباشد. میله ها و دسته ها باید با کیفیت بالا باشند. هنگام بازی دسته ها نباید طوری باشند که دست را خسته و یا اذیت کنند. همچنین دست باید کنترل کامل دسته را داشته باشد و نباید از روی دسته ها سر بخورد. میله های تو خالی مقاومت کمتری دارند ولی برای کودکان مناسب هستند زیرا راحت تر تکان میخورند و میچرخند. اما میله های توپر برای افراد بزرگسال مناسب تر میباشند زیرا ضمن مقاوم بودن با سرعت کمتری میچرخند.

جنس فوتبال دستی

از نظر متریال بکار رفته در فوتبال دستی انواع متفاوتی وجود دارند . میتوان آن ها را با چوب، ام دی اف ، شیشه و … ساخت. ام دی اف مقاوت بالایی نسبت به رطوبت ، موریانه ، ضربه و … دارد.

انواع فوتبال دستی

میز فوتبال دستی استاندارد یا پایه دار نسبت به دیگر مدل ها طرفداران بیشتری دارد و بعد از بازی در جای خود قرار میگیرد اگر پایه تاشو داشته باشد میتوان آن را به حالت ایستاده قرار داد. اگر در ساخت فوتبال دستی از چوب طبیعی استفاده شده باشد مسلما وزن سنگین تر و قیمت بالاتری دارد اما هر چه ام دی اف بیشتری به کار رفته باشد وزن و قیمت هم مناسب تر میشود.

نکته: این فوتبال دستی ایستاده دارای ۸ میله برای استفاده ۲ تا ۴ نفر به طور همزمان است.

 

 

فوتبال دستی رومیزی در ابعاد کوچتر ساخته میشود معمولا از ام دی اف و پلاستک در ساخت آن ها استفاده میشود بنابراین وزن سبکی دارند و قابلیت جابجایی به محیط ها و فضاهای مختلف را دارا میباشند. این مدل برای کودکان مناسبتر است زیرا منجر به سرگرمی و یادگیری آن ها میشود ، همچنین برای افرادی که فضای کمی در خانه دارند مناسب است زیرا به راحتی جابجا میشود. به این نوع فوتبال دستی مینی فوتبال دستی هم میگویند. مزیت دیگر این مدل ها این است که قیمت پایین تری نسبت به مدل های ایستاده دارند.

نکته: به دلیل آنکه برای بازی کردن با این مدل ها نیاز به نشستن بر روی زمین است، مهم است سطح زمین نرم باشد.

فوتبال دستی خانگی ST2

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.