قوانین بین المللی پینگ پنگ (تنیس روی میز) در مورد میز، تور، توپ و راکت چگونه اند؟

مقررات میز و تور در بازی پینگ پنگ:

به طور استاندارد سطح میز باید مستطیل باشد و دارای ابعادی حدود 2.74 متر طول و 1.52 متر عرض باشد. این میز در حالت افقی قرار میگیرد و باید ارتفاع سطح آن تا زمین 76 سانتی متر باشد.

سطح میز را میتوان با مواد مختلفی ساخت، تنها نکته حائز اهمیت این است که هنگامی که یک توپ استاندارد در هر قسمتی از سطح میز از ارتفاع 30 سانتی متری رها میشود باید ارتفاع برگشت توپ به سمت بالا 23 سانتی متر باشد.

یک تور عمودی و یک خط سفید به پهنای 3 میلیمتر، موازی با خطوط انتهایی، میانه زمین بازی قرار میگیرد و سطح میز را به دو قسمت مساوی تقسیم میکند. هر قسمت را یک نیم زمین مینامند.

به تور، ضمائم تور، پایه ها و گیره های اتصال آن به میز، مجموعه تور گویند. تور باید به وسیله طنابی که طرفین آن به دو پایه عمودی به ارتفاع 15.25 سانتیمتر بسته شده متصل شود و حد خارجی این دو پایه نیز باید 15.25 سانتی متر از سطح بازی ارتفاع داشته باشد.

ارتفاع بالای تور تا سطح میز باید 15.25 سانتیمتر باشد و پایین تور باید تا حد ممکن به میز نزدیک باشد.

قوانین توپ پینگ پنگ:

در بازی پینگ پنگ، توپ باید کروی شکل باشد و قطری برابر با 40 میلیمتر داشته باشد. وزن این توپ باید حدود 7.2 گرم باشد.

توپ پینگ پنگ معمولا از سلولوئید یا مواد پلاستیکی مشابه ساخته میشود. رنگ توپ باید نارنجی مات یا سفید مات باشد و نور را منعکس نکند. ضریب ارتجاعی توپ باید چیزی حدود 0.94 باشد. توپ در این بازی باید به گونه ای ساخته شود که مقاومت در برابر ضرباتی با سرعت 180 کیلومتر بر ساعت را داشته باشد.

شرایط راکت میز پینگ پنگ:

راکت پینگ پنگ برای اینکه بتواند در مسابقات جهانی مورد استفاده و پذیرش قرار بگیرد باید دارای استانداردهای لازم باشد. یکی از موارد مهم، رویه راکت است. راکت باید در هر دو طرف دارای رویه پلاستیکی عاج دار باشد. رنگ رویه ی راکت باید مشکی و طرف دیگر آن باید قرمز باشد.

اگر بازیکن تنها از یک طرف راکت استفاده میکند راکت او میتواند تنها در یک طرف دارای رنگ قرمز (مشکی)، باشد و در طرف دیگر بدون رنگ باشد.

توجه کنید بازیکن با طرفی از راکت که بدون رنگ است نمیتواند به توپ ضربه بزند. رویه های راکت باید به تایید ITTF برسد و باید در قسمت بالای دسته، لوگوی ITTF حک شده باشد.

چوب (تیغه) راکت باید صاف و محکم بوده و حداقل 85 درصد از چوب راکت از چوب طبیعی ساخته شده باشد. میانه تیغه راکت باید توسط یک لایه ای از مواد الیافی نظیر الیاف کربن ، الیاف شیشه و یا کاغذ فشرده (چسبان) ، محکم و تقویت شده باشد. دقت شود که این لایه چسبناک نباید از 5.7 درصد کل ضخامت (53 میلیمتر) ضخیم تر باشد.

ضخامت لایه رویی راکت به همراه چسب نباید از 2 میلیمتر بیشتر شود. اگر راکت از جنس لاستیک دو لایه عاج دار ساخته شده باشد نباید ضخامت ان با در نظر گرفتن چسب از 4 میلیمتر بیشتر شود.

لاستیک عاج دار معمولی، یک لاستیک بدون منفذ طبیعی یا مصنوعی است که طریقه قرارگیری عاج های آن بصورت یکنواخت است. این عاج ها باید تراکمی بین 10 تا 30 عاج در هر سانتی متر مربع داشته باشند.

لاستیک دولایه از یک لایه لاستیکی عاج دار معمولی (با ضخامت کمتر از 2 میلیمتر) و یک لایه اسفنجی منفذ دار تشکحیل شده است.

سطح راکت باید در تمام نقاط راکت یکنواخت و هم سطح باشد و ضخامت آن در قسمت های مختلف آن تفاوتی نداشته باشد.

اگر در هنگام بازی راکت ورزشکار بر اثر ضربه دچار ساییدگی رنگ یا تغییر در یکنواختی جزئی شود در صورتی مجاز به استفاده است که منجر به تغییر کلی (اساسی) در خصوصیات راکت نشده باشد. اگر بازیکنی بخواهد راکتش را در حین بازی عوض کند باید راکتش مورد تایید حریف و داور قرار بگیرد و حتی در صورت نیاز باید داور راکتش را تست نماید.

معمولا در مسابقات ، زمانی راکت را تعویض میکنند که به میزان کافی صدمه دیده باشد و دیگر نشود از آن استفاده کرد.

پیش از شروع بازی هم راکت ها باید مورد تایید داور قرار بگیرند. به جز لبه راکت، رویه آن نباید به هیچ عنوان دارای پریدگی یا زدگی باشد.

فرازاسپرت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.