تاریخچه فوتبالدستی

فوتبال دستي يا همان فوتبال روميزي يک بازي سرگرم کننده روميزي است که ورزش فوتبال واقعي را شبيه سازي مي کند.

به اين بازي در زبان انگليسي Table Football، آمريکايي Table Soccer و در آلمانيTischfussball، Kicker و يا Kroekeln گفته مي شود.

اين بازي مهيج وسرگرم کننده مانند فوتبال واقعي در سراسر جهان بويژه اروپا (مخصوصا” در کشور آلمان، سويس و اتريش) طرفداران و علاقمندان زيادي دارد.

گرچه اسنادي کامل وجود ندارد که دقيقا” مشخص کند اصلا” فوتبال دستي از کجا آمده اما نظريه اي مي گويد که لوسين روزنگارتن (Lucien Rosengarten) فرانسوي مخترع اين بازي است. لوسين روزنگارتن کارمند شرکت خودروسازي سيتروان(Citroen) بود. اما پس از اختراع اين بازي توسط روزنگارتن، شرکتي در سويس بنام“Kicker” راه اندازي شد – که ظاهرا” اين شرکت به روزنگارتن ارتباط داشت – وشروع به ساخت ميزهاي اين بازي کرد.

ميزهاي Kicker در سويس و آلمان بسيار فروش رفت و اين ورزش نيز مورد توجه بسياري قرار گرفت، بطوري که مردم به فوتبال دستي “کيکر” ميگفتند.

اما نظريه اي ديگر مي گويد که فوتبال دستي را اصلا” الژاندرو فينيستره (Alejandro Finisterre) اسپانيايي اختراع کرد. او که يک نويسنده و شاعر بود در جنگ داخلي اسپانيا در بمباراني مجروح و به بيمارستان منتقل شد. پس از بستري شدن در بيمارستان او پسر بچه هايي را ديد که عاشق فوتبال بودند اما در بمباران اکثرا” از پا فلج يا صدمه ديده بودند و قادر به بازي اين ورزش نبودند.

از همانجا فينيستره به فکر افتاد تا براي اين بچه ها فوتبال دستي را اختراع کند. گفته مي شود که او اول از ميز پينگ پنگ براي اينکار استفاده کرد.

به هر حال اين اختراع در سال 1937 بنام الژاندرو فينيستره ثبت شده است

فرازاسپرت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *