تاریخچه و قوانین فوتبال دستی

فوتبال دستی یک ورزش و بازی مهیج بین دو یا چهار نفر میباشد که بصورت رومیزی انجام میگردد و میتواند در فضای سرپوشیده یا فضای باز انجام گیرد. این بازی بسیار شبیه فوتبال است و نامش هم برگرفته از همین شباهت میباشد. دارای میز مخصوصی میباشد که ابعاد آن معمولا 120*70  در ارتفاع 90 سانتی متر میباشد. آدمک های این بازی به میله متصل شده و روی میز قرار گرفته اند. هر میز 8 ردیف میله دارد و هر ورزشکار 4 میله را در اختیار دارد. می‌توان با کمک میله‌ها آدمک‌ های بازی را  به حرکت درآورد. بازیکنان باید توپ را به دروازه تیم مقابل بفرستند تا وارد گل شود. بازیکنان‌ نمی‎توانند به طرف بالا یا پایین حرکت کنند و تنها به سمت چپ و راست در حرکت هستند. ممکن است به نظر ساده باشد، اما شامل ترفند‌های و شیوه‌های متفاوتی است که حتی می‌تواند اعتیاد‌آور باشد.

بدیهی است که سطح میز باید کاملا صاف و هموار باشد تا توپ بتواند آزادانه و به راحتی روی آن حرکت کند. یک میز استاندارد منجر به کیفیت بالای بازی ، افزایش سرعت توپ و در نتیجه افزایش هیجان بازی میشود . معمولا میله ها از فلز، آدمک ها و توپ از پلاستیک فشرده و میز از چوب ساخته میشوند.

توپ در این بازی همانطور که بیان شد از پلاستیک فشرده ساخته میشود و خاصیت ارتجاعی ندارد. توپ فوتبال دستی می‌تواند تا سرعت ۳۵ مایل در ساعت حرکت کند. اندازه آن از توپ پینگ پنگ کمی کوچکتر است و دو نوع مختلف دارد:

  1. توپ تنبل
  2. توپ سرعتی

قوانین بازی بدین صورت میباشد که ورزشکاران در پنج دور 15 دقیقه ای با هم به رقابت میپردازند و بین هر دور میتوانند 5 دقیقه استراحت کنند و همچنین در هر دور ورزشکاران این حق را دارند که دو استراحت 30 ثانیه ای داشته باشند و زمانی که توپ دست آن هاست متوانند از استراحت خود استفاده کنند. برنده مسابقه تیمی است که سه بازی از پنج بازی را ببرد.

دروازه بان ها را میتوان بصورت تکی یا سه تایی تنظیم کرد. در بازی های حرفه ای برای افزایش هیجان بازی و سخت تر شدن آن ، یک دروازه بان برای هر ورزشکار در نظر گرفته میشود.

یک تیم علاوه بر حمله باید دفاع خوبی هم داشته باشد. دو دروازه در دو طرف زمین وجود دارد که هر تیم باید از دروازه ی خود دفاع و به طرف مقابل حمله کند.. استراتژی دفاعی ساده است. باید بازیکنان را حرکت داد و نباید مدت طولانی در یک نقطه نگه داشت ، زیرا باعث میشود حریف فرصت پیدا کند.

در مسابقات رسمی فوتبال دستی تیمی که بازی را آغاز میکند از طریق سکه مشخص میشود و همه بازیکنان بایستی با لباس و کفش ورزشی در مسابقات حضور داشته باشند. ورزشکار و یا تیم زننده گل بایستی شمارش گر تعداد گل که در کنار میز نصب شده است را افزایش دهد. و چنانچه به هر علتی این کار انجام ندهند و بازی را شروع کنند گلی که به ثمر رسانده مورد قبول نخواهد بود.

در صورتی که در هنگام گل زدن توپ وارد دروازه شود ولی به علت شدت بالای ضربه ، توپ به داخل زمین بازی بازگردد گل مورد قبول واقع شده و بازی متوقف خواهد شد.

اگر در هنگام بازی توپ به نحوی قرار گیرد که امکان ضربه زدن به آن وجود نداشته باشد، در این حالت توپ به بازیکن و یا تیمی که به دروازه آن نزدیک تر باشد واگذار می شود و باید بازی را از خط دفاع یعنی میله ای که دارای دو آدمک است شروع کند. ولی اگر توپ در وسط زمین قرار گرفته باشد توپ در اختیار تیم و یا بازیکنی که آخرین گل را دریافت کرده است قرار داده می شود.

در سال 2008 در میلان یک فوتبال دستی با جنس الماس و کروم رو نمایی شد که قیمت آن 85000 یورو و گران ترین فوتبال دستی میباشد و تنها نسخه های محدودی از آن تولید شده است.

 بالاترین ارزش جایزه مسابقات فوتبال دستی حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ دلار بود که در سال ۱۹۷۸ برگزار شد.

انجام چه کارهایی در فوتبال دستی خطا محسوب میشود؟

  • نگهداشتن بیش از اندازه توپ
  • انجام حرکاتی غیر از بازی مانند تکان دادن میز یا صحبت کردن
  • متوقف کردن یا ترک بازی بجز مواقع استراحت
  • چرخاندن میله ها بیش از 360 درجه
  • ضربه زدن به میز
  • هر حرکتی که منجر به گیج شدن حریف شود مانند جابجا کردن بی دلیل دست ها روی میله ها
  • شروع ناگهانی بازی بدون هماهنگی با ورزشکار حریف
  • همگامی توپ در اختیار میله سه و یا دو آدمکی قرار دارد بازیکن تنها ۱۵ ثانیه زمان دارد تا ضربه به توپ وارد کند. در صورت پایان یافتن زمان و عدم ضربه خطا محسوب خواهد شد. این قانون برای میله پنج آدمکی در زمان ۱۰ ثانیه قابل اجراست.

قابل ذکر است که هر بازیکن و یا تیمی که سه خطا انجام دهد یک ضربه پنالتی به نفع حریف انجام خواهد شد. به این شکل که توپ در روی نقطه پنالتی مشخص شده بر روی میز قرار داده شده و بازیکن می تواند با هریک از مهاجمان خود که مایل است ضربه بزند.

مخترع فوتبال دستی:

ادعاهایی مبنی بر اختراع این وسیله وجود دارد اما شواهد و دلایل کافی برای اثبات آن ها وجود ندارد. لوسیانس روسنارت اهل فرانسه ادعا می‌کند که میز فوتبال دستی را برای سرگرم کردن پدربزرگ‌ها اختراع کرده است. الکساندر فینستر اسپانیایی ادعا می‌کند که او میز فوتبال دستی و قوانین آن را اختراع کرده است . در سال 1880 نیز ادعاهایی وجود دارد.

در سال 1923 توسط هارولد سیرل برای اولین بار فوتبال دستی به ثبت رسید.

نمیتوان با اطمینان درمورد اختراع فوتبال دستی نظر داد اما این بازی در سه کشور فرانسه، اسپانیا و انگلستان تقریبا همزمان و در حدود سال‌های ۱۹۲۳ تا ۱۹۳۷ اختراع شده است.

در دهه 1970 دو هنرمند آمریکایی به نام های هیز و فور فوتبال دستی های شیک و مدرنی طراحی کردند به گونه ای که اکثر مردم در خانه های خود فوتبال دستی داشتند. و اولین مسابقات این بازی در سال 1972 در ایالات متحده برگزار شد.

طولانی ترین بازی فوتبال دستی:

در کتاب رکورد های گینس طولانی ترین بازی فوتبال دست توسط یک تیم چهارنفره اتریشی به ثبت رسیده است به نام های مانوئل لارچ، الکساندر کوین، براند و دیتمار. این بازی حدود 61 ساعت و 17 دقیقه به طول انجامیده است.

پیشنهاد

در این مقاله با تاریخچه ، قوانین مسابقات فوتبال دستی و خطاها آشنا شدید. پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با انواع میزهای فوتبال دستی و مشخصات آن ها به سایت فرازاسپرت مراجعه و با درج واژه فوتبال دستی در قسمت جستجو با انواع میزها آشنا و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمائید.

فرازاسپرت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *