ورزش باسبال چه نوع ورزشی است؟ شیوه بازی باسبال چگونه است؟

تاریخچه:

در تاریخ ورزش های بسیاری به ثبت رسیده و افراد مختلف با توجه به سلیقه و علاقه خود، رشته ورزشی مد نظر خود را انتخاب می کنند. البته که، تجربه کردن ورزش های جدید قطعا لذت بخش خواهد بود ،زیرا موجب کسب مهارت و تجربیات جدید می گردد .

این ورزش ازقدیم همراه همیشگی هیجان و جذابیت زندگی انسان ها بوده، ورزشی جدید وکمتر شناخته شده که  تلفیقی از چندین ورزش جذاب است.

باسبال نوعی ورزش توپی است که بین دو تیم انجام می شود و ترکیبی از والیبال، فوتبال، ژیمناستیک وکاپوریاست.

این ورزش مفرح و نشاط بخش با موسیقی محلی و حرکات نمایشی ترامپولین لحظات جذاب و هیجان انگیزی را برای تماشاگران به وجود می آورد.

باسبال توسط کشورهای بلژیک و اسپانیا در سال 2004 اختراع شد و امروزه در کشورهای برزیل، آرژانتین، مکزیک، ترکیه، هلند، مصر، فرانسه، آلمان، اتریش، عربستان قطر، کویت ، مجارستان، جمهوری چک، رومالی، سنگاپور، اسلوانی ، ونزوئلا ، شیلی و بسیاری از کشورهای دیگرانجام می شود .

شیوه بازی باسبال:

این ورزش شبیه والیبال است با این تفاوت که مقررات ژیمناستیک وکاپوریا در آن اجرا میشوند .

در هر طرف زمین بازی یک ترامپولین و چند مانع وجود دارد که به وسیله آن ها، بازیکنان می توانند برای ضربه زدن به توپ به میزان کافی بپرند .

در این بازی هر تیم متشکل از سه تا پنج بازیکن است، بازیکن مهاجم بر روی ترامپولین قرار می گیرد و دیگر بازیکنان نیزبر روی مانع های بازی در نزدیکی او قرار می گیرند .

بازیکن تیمی که سرویس می زند، توپ را به هوا پرتاب می کند و سعی می کند به آن ضربه بزند تا از روی تور زمین بازی عبور کند و وارد زمین تیم رقیب شود .

تیم رقیب برای برگرداندن توپ به زمین مهاجم صرفا می تواند تا هشت تماس با توپ داشته باشد . این تماس ها می تواند با هر نقطه ازبدن ها باشد، توجه داشته باشید که حداکثر تعداد برخورد با پا 2 برخورد ،حداکثر تعداد رخورد با دست 1 برخورد است.

در طول مسابقه توپ مدام در حال چرخش است زیرا هر کدام ازبازیکنان مهاجم دائما برای ضربه زدن به توپ در حال جهش بر روی ترامپولین می باشند .

حمله وقتی شروع می شود که یکی از بازیکنان مدافع، توپ را به سوی مسیری نشانه رود که مهاجم بتواند به آن ضربه بزند و توپ را از روی تورزمین در سمت دیگر باز گرداند.

تیم مهاجم تیمی است که توپ را در اختیار دارد و تلاش می کند که حمله را شروع کند.

تیم مدافع تلاش می کند که جلوی ضربه مهاجم را بگیرد، بازیکنان کنار تور زمین، بالا میپرند و به بالاترین نقطه ای که می توانند میرسند تا مانع از زدن ضربه به وسیله بازیکن مهاجم شوند.

در صورتیکه توپ از بالا یا کنار وارد زمین شود بازیکنان مدافع برای دفع توپ، با به کارگیری ضربه ساعد و یا ضربه پا ،دفاع می کنند.

بعد از یک دفع موفقیت آمیز، تیم برای حمله آماده می شود و بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا این که توپ به داخل محدوده امتیاز اصابت کند، زمانی که توپ به سطح میدان اصابت کند (کف ترامپولین یا موانع بادی) و از تمام مدافعان عبور کند، تیم مقابل تور صاحب یک امتیاز می شود ، تیم مهاجم (اصابت ضربه به ترامپولین) سه امتیاز دارد .

اصابت ضربه به موانع بادی یک امتیاز دارد به استثنای حالتی که توپ با دیواره باسبال برخورد کند (حلقه بادی دور ترامپولین )وقتی که توپ با دیواره باسبال برخورد کند ،بازی ادامه می یابد .

تیمی که امتیاز می گیرد سرویس می زند ، چنانچه تیمی که امتیاز گرفته به نقطه قبلی سرویس بزند ،همان بازیکن قبل می بایست این کار را انجام دهد .اگر به نقطه قبلی سرویس نزند ، بازیکنان تیم در جهت حرکت عقربه های ساعت جای خویش را تغییر می دهند .

 

زمین بازی و تجهیزات:

زمین بازی باسبال به شکل مستطیل در ابعاد 100*54 متر می باشد .دروازه ها به اندازه 1/8 * 1/8 متر است ، دروازه ها در یک دوره محدوده دایره ای به قطر 5/  5متر قرار می گیرند .

در پشت این محدوده منطقه ای به شکل x طراحی می شود ،مهاجمان تیم در روی منطقه x قرار می گیرند .

هر کدام ار بازیکنان می توانند یک نوع چوب بازی به اندازه ۱۰۱/۶ تا ۱۰۶/۶۸ سانتیمتر یا ۱۳۲/۸۰ تا ۱۸۲/۸۸ سانتیمتر را مورد استفاده قراردهند .

دروازه بان می تواند از یک چوب ۱۰۱/۶ تا ۱۸۲/۸۸ سانتیمتری استفاده کند .

سرچوب ها در هر دو نوع چوب بلند و کوتاه باید در حدود ۱۶/۵ سانتیمتر یا بیشتر در پهن ترین قسمت و در حدود 6/5 سانتیمتر یا بیشتر در باریک ترین قسمت باشد .

چوب های بسیار پیشرفته دارای یک شقت فلزی که معمولا از جنس آلومینیوم ،تیتانیوم یا فلزات مرکب است ،می باشد و سر آنها از پلاستیک سخت ساخته می شود .

بازیکنان باید کلاه ایمنی و دستکش ، محافظ شانه و آرنج و گاهی اوقات محافظ قفسه سینه بپوشند .

کلام آخر:

این ورزش به گونه ای میباشد که از انسجام آن واقعا لذت می برید ، به استثنای ترامپولین هایی که بازی را مشابه بسکتبال و حرکات ترامپولین می کند، کاملا شبیه والیبال است.

زمین این بازی ،چشم اندازی از پیکرهای در حال جهش است که با حالتی پر هیجان با انجام حرکات آکروبات به بالا و پایین می پرند و یک بازی آکنده از جست و خیزاست که بازیکنان آن همراه با یک موسیقی ریتم پر از افت و خیز بر روی ترامپولین و صفحه های بازی بالا و پایین می پرند .

فرازاسپرت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *